Våra köpare efterfrågar klockor och smycken

Ibland snubblar man över något som visar sig vara värt mycket mer än man tror. Så var fallet med en Audemars Piguet & Co World Time från 1943, ett loppisfynd som nyligen klubbades till 428.000 SEK på vår auktion. Vem vet, kanske har du också en dyrgrip i byrålådan? Kom gärna förbi för en värdering, våra experter på plats dagligen mellan 13.00–17.00.

Pågående auktioner

Se fler auktioner här
1 8

Speglar

BORDSSPEGEL, 1900-talets andra kvartal.

  • (Inga bud)
  • 8 dagar kvar

Pistoler & Gevär

FLINTLÅSPISTOL, Kaukasus 1800-tal.

  • 350 SEK
  • (1 bud)
  • 8 dagar kvar

Europeiskt

FIGURIN, porslin, Harald Salomon, Rörstrand.

  • (Inga bud)
  • 8 dagar kvar

Silver

KANNA, silver, Danmark, vikt ca 720 gram.

  • (Inga bud)
  • 8 dagar kvar

Ljusstakar

LJUSSTAKE, mässing och glas, Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd.

  • 550 SEK
  • (4 bud)
  • 8 dagar kvar

Övrigt

VASER, 2 st, glas, Murano, Italien.

  • 350 SEK
  • (1 bud)
  • 8 dagar kvar

Leksaker

LEKSAKER, plåt, 4 st, Kina, 1900-talets mitt.

  • (Inga bud)
  • 8 dagar kvar

Asiatika

LOCKURNA, Cloisonné, Kina 1800/1900-tal.

  • (Inga bud)
  • 8 dagar kvar
Se alla våra auktioner här

(Publicerad: 2018-09-01)

Antoni Tàpies — Relief beige avec empreinte bleue

(Publicerad: 2018-09-01)

Martin Barré — 65-S-6 — Akryl och glycerof­talisk färg på duk

(Publicerad: 2018-09-01)

Gabriel Argy-Rousseau — Garden of the Hesperides

(Publicerad: 2018-09-01)

Ett av världens äldsta auktionshus - Anno 1681

Göteborgs Auktionsverk har en historia som sträcker sig tillbaka till 1681 och är därmed världens näst äldsta auktionshus.
Tiden går, men kvalitet består.