Gudomligt bra betalt.
Igen.

Förra året avslutades med flera prisrekord i bagaget, däribland en version av alla göteborgares favorit; Carl Milles ”Poseidon”, såld för 260 000 kronor. Välkommen att vända dig till det lokala auktionshuset med den internationella publiken.

Pågående auktioner

Se fler auktioner här
1 8

Fåtöljer & Stolar

SOFFA samt STOL, Nesto, Nässjö stolfabrik Ab. 1960-tal.

  • 350 SEK
  • (1 bud)
  • 8 dagar kvar

Fåtöljer & Stolar

ÖRONLAPPSFÅTÖLJ.

  • 350 SEK
  • (1 bud)
  • 8 dagar kvar

Fåtöljer & Stolar

ÖRONLAPPSFÅTÖLJ.

  • 551 SEK
  • (3 bud)
  • 8 dagar kvar

Bord

SOFFBORD, Danmark, 1960-tal.

  • 350 SEK
  • (1 bud)
  • 8 dagar kvar

Måleri

ALLAN KARLSSON. "Nöjets estrader och blind spelman på Tomelilla marknad", olja på pannå, signerad.

  • (Inga bud)
  • 8 dagar kvar

Måleri

FOLKE ÖSTRÖM. Segelbåtar vid kusten. Olja på duk, signerad.

  • (Inga bud)
  • 8 dagar kvar

Måleri

JUSSI TAIPALEENMÄKI. "Parsifals gränd", olja på duk, signerad.

  • (Inga bud)
  • 8 dagar kvar

Grafik

ROLAND SVENSSON. Vrakdelar på strand Färglitografi, signerad och numrerad 240/310.

  • (Inga bud)
  • 8 dagar kvar
Se alla våra auktioner här

(Fördjupning)

Antoni Tàpies — Relief beige avec empreinte bleue

(Fördjupning)

Martin Barré — 65-S-6 — Akryl och glycerof­talisk färg på duk

(Fördjupning)

Gabriel Argy-Rousseau — Garden of the Hesperides

(Fördjupning)

Ett av världens äldsta auktionshus - Anno 1681

Göteborg Auktionsverk har en historia som sträcker sig tillbaka till 1681 och är därmed världens nästa äldsta auktionshus.
Tiden går, men kvalitet består.