MARTIN BARRÉ — 65-S-6 — Akryl & glycerof­talisk färg på duk

Den 29 maj, 2016 klubbade vi Martin Barrés målning 65-S-6 för 400 025 SEK. Läs mer om Martin Barré och verkets bakgrund i vår chefsintendent Maria Öhmans artikelserie om föremål som passerat genom vårt auktionshus. Läs artikeln här...

Pågående auktioner

Se fler auktioner här
1 8

Skulptur

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. SKULPTURER, 4 st, brons.

  • (Inga bud)
  • 8 dagar kvar

Mattor

MATTA, Anatolie, 330 x 106 cm.

  • (Inga bud)
  • 9 dagar kvar

Grafik

NILS ERIK JOHANSSON. Hamnbild Göteborg, färglitografi, signerad och numrerad 218/360.

  • (Inga bud)
  • 9 dagar kvar

Måleri

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Vadande kvinna, olja på pannå, signerad.

  • (Inga bud)
  • 9 dagar kvar

Grafik

LENNART ROSENSOHN. Figurscen, litografi, signerad och numrerad 10/30.

  • (Inga bud)
  • 9 dagar kvar

Måleri

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Skog med figur, olja på duk, uppfodrad.

  • (Inga bud)
  • 9 dagar kvar

Asiatika

SNUSFLASKA samt PLAKETTER, 3 st, silver, Kina.

  • (Inga bud)
  • 9 dagar kvar

Silver

BESTICK, 28 delar, silver, 18/1900-tal. Totalvikt ca 450 gram.

  • (Inga bud)
  • 8 dagar kvar
Se alla våra auktioner här

(Publicerad: 2018-09-01)

Antoni Tàpies — Relief beige avec empreinte bleue

(Publicerad: 2018-09-01)

Martin Barré — 65-S-6 — Akryl och glycerof­talisk färg på duk

(Publicerad: 2018-09-01)

Gabriel Argy-Rousseau — Garden of the Hesperides

(Publicerad: 2018-09-01)

Ett av världens äldsta auktionshus - Anno 1681

Göteborgs Auktionsverk har en historia som sträcker sig tillbaka till 1681 och är därmed världens näst äldsta auktionshus.
Tiden går, men kvalitet består.