fbpx

Pågående auktioner

Se alla auktioner här
1 24

Bordsur

BORDSGARNITYR, 3 delar, marmor och mässing, 1900-talets förra hälft.

  • 850 SEK
  • (5 bud)

Måleri

HENRY FREDRIKSSON. Vågor mot klippor, olja på duk, signerad.

  • (Inga bud)
  • 12 minuter kvar

Ljuskronor

LJUSKRONA, Oscariansk, 18/1900-tal.

  • 500 SEK
  • (1 bud)
  • 19 minuter kvar

Leksaker

LEKSAKER OCH LEKSAKSTILLBEHÖR, 1900-tal.

  • (Inga bud)
  • 34 minuter kvar

Grafik

BERT HÅGE HÄVERÖ. Skärgårdsbåt "Norrtelje", färglitografi, signerad och numrerad 158/360.

  • 850 SEK
  • (11 bud)
  • 49 minuter kvar

Mynt

MYNT, 26 stycken, mestadels Sverige, blandade årtal.

  • (Inga bud)
  • 12 minuter kvar

Måleri

PER FALK. Landskap, olja på duk, signerad.

  • 400 SEK
  • (2 bud)
  • 19 minuter kvar

Asiatika

FIGURINER, 2 stycken, trä, Kina, 1700/1800-tal.

  • 579 SEK
  • (5 bud)
  • 34 minuter kvar

Måleri

ERIC LUNDGREN. Fiskeläge, olja på duk, signerad.

  • 900 SEK
  • (6 bud)
  • 49 minuter kvar

Ljuskronor

LJUSKRONA, Oskariansk, 1800-talets andra hälft.

  • 1500 SEK
  • (4 bud)
  • 2 timmar kvar

Grafik

ARTHUR PAUNZEN. Ur sviten "Das Lied von der Erde". Etsning, signerad.

  • 500 SEK
  • (1 bud)
  • 2 timmar kvar

Grafik

MARIA BOCZEWSKA. Stilleben med äpple och körsbär, färglitografi, signerad och numrerad63/280.

  • (Inga bud)
  • 2 timmar kvar

Orientaliskt

FIGURINER, 3 stycken, porslin samt lergods, Kina och Thailand, sannolikt 1400/1500-tal.

  • 400 SEK
  • (3 bud)
  • 2 timmar kvar

Grafik

BENGT ANDERSSON RÅSSBYN. Vinterbild med fåglar, färglitografi, signerad och numrerad 60/300.

  • (Inga bud)
  • 2 timmar kvar

Grafik

SUZANNE NESSIM. Komposition med figurer, färgetsning, signerad och numrerad 108/265.

  • 450 SEK
  • (3 bud)
  • 3 timmar kvar

Måleri

LARS SJÖSTRÖM. "Ljusets söner", olja på duk, signerad.

  • 500 SEK
  • (4 bud)
  • 3 timmar kvar

Måleri

WELLESLEY COTTRELL. " A trout stream" , olja på duk, signerad.

  • 1000 SEK
  • (11 bud)
  • 3 timmar kvar

Konstglas

EDWARD HALD. Vas, glas, Orrefors, utförd 1927.

  • 705 SEK
  • (4 bud)
  • 3 timmar kvar

Grafik

KJELL SUNDBERG. Figurscen, färglitografi.

  • 550 SEK
  • (5 bud)
  • 3 timmar kvar

Europeiskt

PENSELVASER, 2 st, porslin, Kina.

  • 3200 SEK
  • (34 bud)
  • 3 timmar kvar

Måleri

SEVERIN NILSON. Skogsglänta. Olja på duk, signerad.

  • 3000 SEK
  • (6 bud)
  • 3 timmar kvar

Bord

SYBORD, 1800-tal.

  • 500 SEK
  • (3 bud)
  • 3 timmar kvar

Övrigt

BERTIL VALLIEN. 2 stycken, flaskor, glas, Kosta.

  • 788 SEK
  • (8 bud)
  • 3 timmar kvar

Måleri

PER THORLIN. "Från Nordviken Koster". olja på duk, signerad och daterad -58-.

  • 700 SEK
  • (7 bud)
  • 4 timmar kvar
Se alla våra auktioner här