• 13 Jul 18

    FÖRELÄSNINGAR HÖSTEN 2018

    Föreläsningsprogram

    Höstens föreläsningsprogram bjuder på spännande nyheter så som Rokoko, Orientmattans ABC, Äkta eller oäkta smycken, Art déco samt Gatukonst & grafitti. Kostnaden för föreläsningarna är 295 kr/tillfälle (inkl. kanapéer från Sjömagasinet) och bokning sker via mail till kurser@goteborgsauktionsverk.se , då skickas också betalningsuppgifter. Vänligen observera att anmälan är bindande.

    19/9 kl.18.00-19.30 Rokoko med Peder Lamm

    En resa genom 1700-talets mest utmärkande konststil. Elegans, lekfullhet och konstnärlighet i arkitektur, design, musik, litteratur och konst. Ett svenskt fokus med blickar ut i världen.

    26/9 kl.18.00-19.30 Göteborgskoloristerna med Maria Öhman

    Kvällen ägnas helt åt färgen och dess lyrik. Vi går igenom en av stadens mest kända konstnärsbegrepp Göteborgskoloristerna, hur konstlivet såg ut, vad som inspirerade koloristerna och vilka spår de har lämnat till senare generationer.

    3/10 kl.18.00-19.30 Orientmattans ABC med Peder Lamm

    En grundlektion om mattor – material, teknik, regioner, marknad, priser, fuffens och båg.

    10/10 kl.18.00-19.30 Äkta eller oäkta smycken med Maria Ylander

    Naturliga pärlor eller fiskfjäll? Är rubinen syntetisk, behandlad eller av glas? Vi reder ut begreppen och lär ut några enkla knep för att skilja äkta vara från oäkta. Vi tar också en titt i historiska smyckeskrin och ger exempel på fräcka juvelkupper samt ädelstenar som har visat sig vara något annat än man först trott.

    17/10 kl.18.00-19.30 Art déco med Maria Öhman

    Upptäck skönheter från Art décoperioden, den mest distinkta och eleganta internationella mellankrigsstilen. Vi tittar även på den inhemska stilen Swedish Grace som utvecklades under 1920-talet.

    24/10 kl.18.00-19.30 Gatukonst och graffiti med Ann-Sofie Johansson

    Gatukonst och graffiti är två olika konstformer som växte fram under 1960-talet, då särskilt i USA. Under kvällen presenteras dessa formers framväxt och skillnader och hur uttrycken har blivit alltmer rumsrena idag.