26 januari

Kostnadsfri värdering och inlämning av Göteborgskolorister till våra auktioner.

  • Var: Värmlandsgatan 2, Göteborg
  • När: 26 januari, kl. 11:00-15:00

20 februari

Vårens kurser

Läs mer

Vårens kurser presenteras i samarbete med våra vänner på Sjömagasinet.
Kurserna kostar 295 SEK per föreläsning inklusive canapéer från Sjömagasinet.

Du anmäler dig genom att boka via e-post till kurser@goteborgsauktionsverk.se.
I bokningsbekräftelsen får du betalningsuppgifter. Anmälan är bindande.

20 februari – Förgyllda skönheter med Peder Lamm
Speglar, ljusstakar, ur och dekorelement har genom historien förgyllts för att sprida ljus och skönhet. Under empiren på 1800-talets förra hälft var de förgyllda föremålen på modet och de dukade borden dignade av guld. Vi går igenom olika metoder och visar vackra exempel från flera tidsepoker.

27 februari – Svenskt glas med Maria Öhman
Sverige har en lång och spännande historia av glastillverkning. Nya tekniker har experimenterats fram på de olika bruken i takt med att stilarna växlat. Skickliga konstnärer har i tätt samarbete med glasblåsare och gravörer trollat fram utsökta konstverk. Vi tittar närmare på olika glasbruk, formgivare och föremål.

6 mars – Ringen – symbolik & historia med Maria Ylander
Av alla smycken är ringen den i särklass mest symbolladdade. Den kan vara en sinnebild för äktenskapliga band, släktskap och ämbeten och som statusmarkör får den ofta bära de mest dyrbara ädelstenarna. Vi går igenom ringens spännande historia och funktion från antiken fram till våra dagar.

13 mars – Handväskan – en exposé med Malin Sundberg
Högt upp på listan över väskor man ”bör” ha i sin ägo tronar ikoner som Hermès Birkin bag, och Louis Vuittons Speedy. Vi går igenom handväskans historia, dess täta förbindelse med Hollywoods glamorösa livsstil och vem som har burit vad. Ni kommer också att få handfasta råd om vad man skall tänka på vid köp av väskor på auktion.

20 mars – Konstnärskolonin i Grez-Sur-Loing med Maria Öhman
I den lilla byn Grez-Sur-Loing söder om Paris samlades konstnärer från hela världen under slutet av 1800-talet. Konstnärer såsom Karin och Carl Larsson, August Strindberg och Flera Skagenmålare verkade i den mytomspunna kolonin. Följ med på en tidsresa till den franska landsbygden och upplev konsten som skapades där.

27 mars – Flärdfull lyx med Peder Lamm
Människan har genom alla tider velat omge sig av lyxiga accessoarer. Koffertar, toiletteuppsättningar, cigarettetuier och dosor är några exempel på föremål som har gett en air av flärd. Dröm dig bort till praktens och lyxens värld bland stora namn och firmor under kvällen.

  • Var: Värmlandsgatan 2
  • När: 20 februari, kl. 18:00-19:00

18 september

Träffa våra experter Maria Öhman och Peder Lamm på kostnadsfri värdering i Växjö.

  • Var: PM & Vänner Hotel, Västergatan 10, Växjö
  • När: 18 september, kl. 13:00-16:00

19 september

Rokoko med Peder Lamm — En resa genom 1700-talets mest utmärkande konststil.

Läs mer

En resa genom 1700-talets mest utmärkande konststil.

Elegans, lekfullhet och konstnärlighet i arkitektur, design, musik, litteratur och konst. Ett svenskt fokus med blickar ut i världen.

Kostnaden för föreläsningarna är 295 kr/tillfälle (inkl. kanapéer från Sjömagasinet) och bokning sker via mail till kurser@goteborgs­auktionsverk.se, då skickas också betalningsuppgifter. Vänligen observera att anmälan är bindande.

  • När: 19 september, kl. 18:00-19:30

22 september

Kostnadsfri värdering och inlämning av silver till våra auktioner.

  • När: 22 september, kl. 11:00-15:00

20 oktober

Vi utför kostnadsfri värdering av smycken och klockor inför höstens kvalitetsauktion

  • Var: Värmlandsgatan 2
  • När: 20 oktober, kl. 11:00-15:00

22 oktober

Konstnärer från HDK ställer ut på Göteborgs Auktionsverk i samband med Gothenburg Design Festival 2018

Läs mer

Utställningen Ting är ett samspel mellan samtida konsthantverk och äldre föremål i auktionsverkets lokaler. Man behöver ibland blicka bakåt för att kunna jobba framåt!

Medverkande konstnärer:

Klara Espmark, Sanna Lindholm, Ania Pauser, Åsa Lind, Sanna Wallgren, Maja Michaelsdotter Eriksson, alla nyutexaminerade från masterprogrammet i konsthantverk på HDK.

Ni är välkomna på vernissage måndag 22/10 18.00-20.00

Utställningen pågår 22/10-5/11 då verken också auktioneras ut via vår hemsida.

För hela programmet se: https://gothenburgdesignfestival.se

  • När: 22 oktober, kl. 18:00-20:00

10 november

Värderingsdag med Peder Lamm

  • Var: Värmlandsgatan 2
  • När: 10 november, kl. 11:00-15:00

3 december

Auktion, Säsongens utvalda

  • Var: Värmlandsgatan 2
  • När: 3 december, kl. 19:00-00:00

11 december

Auktion, Julklappsdags

  • Var: Värmlandsgatan 2
  • När: 11 december