AUTUMN FINE
ART AUCTION

Sell with Göteborgs Auktionsverk

SPRING FINE
ART AUCTION

Pågående auktioner

Se alla auktioner här
1 12

Mynt

GULDMYNT, 20 dollar, 1883.

  • 20000 SEK
  • (3 bud)
  • 4 dagar kvar

Collier

COLLIERLÅS, humla, 18k guld, diamanter, Ole Lynggaard.

  • 15000 SEK
  • (1 bud)
  • 5 dagar kvar

Armbandsur

ARMBANDSUR, Omega, Seamaster, 18k guld, quartz, ca 1976.

  • 11511 SEK
  • (6 bud)
  • 5 dagar kvar

Armband

TENNISARMBAND, 18k vitguld, diamanter 3ct enligt gravyr, totalvikt ca 5,7 gram.

  • 10503 SEK
  • (4 bud)
  • 2 dagar kvar

Fickur & Stoppur

FICKUR med KEDJA, Brüder Zirner, Wien, 14k guld, 1920/30-tal.

  • 10000 SEK
  • (3 bud)
  • 14 timmar kvar

Fåtöljer & Stolar

CARL MALMSTEN. Stolar, 6 st, "Lilla Åland".

  • 9500 SEK
  • (19 bud)
  • 6 timmar kvar

Måleri

BENGT ARNE LINDEROS. Landskap vid kust, olja på duk, signerad.

  • 9000 SEK
  • (5 bud)
  • 3 dagar kvar

Armbandsur

ARMBANDSUR, Oris, Aquis titan, automatisk, ca 2012.

  • 7012 SEK
  • (7 bud)
  • 2 dagar kvar

Fåtöljer & Stolar

FOLKE OHLSSON. Fåtölj med fotpall, "Arizona", Dux, modellen formgiven 1964.

  • 7000 SEK
  • (6 bud)
  • 4 dagar kvar

Måleri

GUSTAV RUDBERG. "Efter solnedgången. Hven 1978", olja på pannå, signerad.

  • 7000 SEK
  • (12 bud)
  • 2 dagar kvar

Måleri

ANNA GARDELL-ERICSON. Solnedgång vid västkusten, akvarell, signerad.

  • 5500 SEK
  • (9 bud)
  • 6 dagar kvar

Soffor & Sittgrupper

RODOLFO DORDONI. Soffa, för Minotti.

  • 5000 SEK
  • (1 bud)
  • 4 dagar kvar
Se alla våra auktioner här

(Fördjupning)

Banehagsgatan 20

(Fördjupning)

Martin Barré — 65-S-6 — Akryl och glycerof­talisk färg på duk

(Fördjupning)

Ett av världens äldsta auktionshus - Anno 1681

Göteborgs Auktionsverk har en historia som sträcker sig tillbaka till 1681 och är därmed världens näst äldsta auktionshus.
Tiden går, men kvalitet består.