fbpx

SPRING FINE
ART AUCTION

May 29 - June 6

Auction results...

AUTUMN FINE
ART AUCTION

December 6th

Auction results...

Current auctions

See more auctions here
1 8

Orientaliskt

MATKÄRL och TEKANNA, porslin, Kina, 1900-tal.

  • (No bids)
  • 6 days left

Ädelstenar

16 briljantslipade diamanter, totalt ca 0,64 ct, 2 kragknappar, 18k med diamanter, 3 färgade stenar.

  • (No bids)
  • 7 days left

Måleri

NILS BJÖRKQVIST. Hare, olja på duk, signerad.

  • (No bids)
  • 7 days left

Vintagekläder & Accessoarer

PÄLS, Mink.

  • (No bids)
  • 7 days left

Orientaliskt

SKÅL, stengods, Thailand 1400-tal. Från the Royal Nanhai Cargo.

  • (No bids)
  • 6 days left

Måleri

RUNE CLAESSON. Ansikten, olja på duk, signerad och daterad -74.

  • (No bids)
  • 7 days left

Mattor

MATTA, orientalisk, 256 x 147 cm.

  • (No bids)
  • 7 days left

Måleri

ERNST ZUPPINGER. "Casa de Landfogti minusio Locarno", olja på pannå, signerad och daterad 1926.

  • 350 SEK
  • (1 bids)
  • 7 days left
See all our auctions here

(A closer look | Swedish only)

Information med anledning av Covid-19

Vi flyttar till Banehagsgatan 20

Ett av världens äldsta auktionshus - Anno 1681

Göteborg Auktionsverk has a history that stretch back to 1681 and is thereby the second oldest auction house in the world.
Time passes, quality remains.