Gudomligt bra betalt.
Igen.

Förra året avslutades med flera prisrekord i bagaget, däribland en version av alla göteborgares favorit; Carl Milles ”Poseidon”, såld för 260 000 kronor. Välkommen att vända dig till det lokala auktionshuset med den internationella publiken.

Pågående auktioner

Se fler auktioner här
1 8

Måleri

L LITHÉN. Komposition, olja på duk, signerad.

  • (Inga bud)
  • 9 dagar kvar

Mattor

MATTA, rölakan, Vävaregården. 377 x 271 cm.

  • (Inga bud)
  • 9 dagar kvar

Måleri

STAFFAN ÖSTLUND. "Mexico III ", olja på duk, signerad.

  • (Inga bud)
  • 9 dagar kvar

Vintagekläder & Accessoarer

MINKPÄLS, Englunds Päls Helsingborg.

  • (Inga bud)
  • 9 dagar kvar

Europeiskt

MATSERVIS, 67 delar, "Enoch woods", Wood & Son, England.

  • (Inga bud)
  • 9 dagar kvar

Måleri

ADOLF SÄFVE. Kustbild, olja på duk, signerad.

  • (Inga bud)
  • 9 dagar kvar

Måleri

JOHANNES RAVN. Fåglar vid vattendrag, olja på duk, signerad.

  • (Inga bud)
  • 9 dagar kvar

Måleri

TAGE ERIKSSON. Havsmotiv, olja på duk, sign.

  • (Inga bud)
  • 9 dagar kvar
Se alla våra auktioner här

(Fördjupning)

Antoni Tàpies — Relief beige avec empreinte bleue

(Fördjupning)

Martin Barré — 65-S-6 — Akryl och glycerof­talisk färg på duk

(Fördjupning)

Gabriel Argy-Rousseau — Garden of the Hesperides

(Fördjupning)

Ett av världens äldsta auktionshus - Anno 1681

Göteborg Auktionsverk har en historia som sträcker sig tillbaka till 1681 och är därmed världens nästa äldsta auktionshus.
Tiden går, men kvalitet består.