Specialauktion: Luxus

11-20 oktober
Till auktionen!

Inlämning pågår

Vi hjälper er att sälja era föremål till höga marknadspriser. Har du något att sälja?

Höstens Kvalitetsauktion

Höga slutpriser på Säsongens utvalda, har du något att sälja på höstens Kvalitetsauktion?
Kontakta oss...

Sälj din konst hos oss!

Vi är stolta över att kunna erbjuda en trygg försäljningsprocess och ett showroom där konsten samsas med utsikt över Göteborgs inlopp. Kontakta våra värderingsmän och sälj dina föremål i gott sällskap.

Pågående auktioner

Se alla auktioner här
1 12

Orientaliskt

PERUKVAS, porslin, Kina, 18/1900-tal.

  • 10388 SEK
  • (35 bud)
  • 18 timmar kvar

Taklampor

UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON. Takkrona, modell 525, Luxus, Vittsjö.

  • 9078 SEK
  • (5 bud)
  • 2 dagar kvar

Armband

ARMBAND, 18k guld, Norrköping, 1962. Vikt 18.5 gram.

  • 8400 SEK
  • (1 bud)
  • 7 dagar kvar

Skåp & Hyllor

VITRINSKÅP, 19/2000-tal.

  • 7000 SEK
  • (12 bud)
  • 1 dagar kvar

Taklampor

UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON. Taklampa, modell 556, Luxus, Vittsjö.

  • 5600 SEK
  • (14 bud)
  • 2 dagar kvar

Taklampor

GINO SARFATTI. Taklampa, "2097", Flos.

  • 4500 SEK
  • (8 bud)
  • 11 timmar kvar

Grafik

ERNST BILLGREN. Lodjur i Göteborg. Färglitografi, signerad och numrerad 78/360.

  • 4200 SEK
  • (16 bud)
  • 14 timmar kvar

Övrigt

POSTER, Sex Pistols at Orfi.

  • 4000 SEK
  • (3 bud)
  • 13 timmar kvar

Taklampor

UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON. Taklampa, modell 511, Luxus, Vittsjö.

  • 4000 SEK
  • (9 bud)
  • 2 dagar kvar

Fåtöljer & Stolar

GRETE JALK. Fåtölj, modell "118", France & Daverkosen, Danmark, 1950/60-tal.

  • 4000 SEK
  • (13 bud)
  • 14 timmar kvar

Ringar

RING, 18k vitguld med 12 st små diamanter, vikt ca 7 gram.

  • 3600 SEK
  • (1 bud)
  • 5 dagar kvar

Europeiskt

KAFFEKOPPAR MED FAT, 8 st, "Musselmalet", Royal Copenhagen.

  • 3210 SEK
  • (5 bud)
  • 5 dagar kvar
Se alla våra auktioner här

(Fördjupning)

Banehagsgatan 20

(Fördjupning)

Martin Barré — 65-S-6 — Akryl och glycerof­talisk färg på duk

(Fördjupning)

Ett av världens äldsta auktionshus - Anno 1681

Göteborgs Auktionsverk har en historia som sträcker sig tillbaka till 1681 och är därmed världens näst äldsta auktionshus.
Tiden går, men kvalitet består.