fbpx

Pågående auktioner

Se alla auktioner här
1 24

Vintagekläder & Accessoarer

PENNOR, 6 st, reservoirpennor, kulspetspennor och blyertspennor, bl.a. Tintenkuli och Eversharp.

  • 600 SEK
  • (6 bud)
  • 14 minuter kvar

Orientaliskt

BOJAN samt LOCK, porslin, Kina, 1800/1900-tal.

  • 850 SEK
  • (4 bud)
  • 16 minuter kvar

Väggur

VÄGGUR, Lenzkirch, renässansstil, 1900-talets tidigare hälft.

  • 8725 SEK
  • (15 bud)
  • 18 minuter kvar

Taklampor

TAKLAMPA/LJUSKRONA, Fagerhults belysning.

  • 400 SEK
  • (2 bud)
  • 20 minuter kvar

Övrigt

DALAHÄSTAR, 2 stycken, trä, 1800/1900-tal.

  • 400 SEK
  • (2 bud)
  • 23 minuter kvar

Grafik

EVA ZETTERVALL. 2 st, färglitografier, signerade och numrerade 89/250 respektive 136/250.

  • 400 SEK
  • (2 bud)
  • 25 minuter kvar

Övrigt

RAY STALJE. Ca 150 st, skisser, förlagor och bilder, varierande tekniker på papper, flertalet signerade och daterade.

  • 700 SEK
  • (3 bud)
  • 27 minuter kvar

Måleri

ERIK FAGERSTRÖM. Figurscen, olja på duk, efter G von Cederström, signerad.

  • 1200 SEK
  • (5 bud)
  • 31 minuter kvar

Måleri

ALBERT ENGSTRÖM. Modellstudie, blandteknik, signerad.

  • 450 SEK
  • (3 bud)
  • 33 minuter kvar

Måleri

FOLKE ÖSTRÖM. Fiskebåt i hamn, olja på duk, signerad.

  • 700 SEK
  • (1 bud)
  • 35 minuter kvar

Måleri

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Damporträtt, olja på duk, signerad.

  • 1327 SEK
  • (17 bud)
  • 38 minuter kvar

Textil

ANNA-GRETA SJÖQVIST. Bonad, signerad AGS.

  • (Inga bud)
  • 40 minuter kvar

Mattor

MATTA, orientalisk. 195x143 cm.

  • 650 SEK
  • (7 bud)
  • 42 minuter kvar

Måleri

TAGE GAVIK. "Ankargatan Majorna", olja på duk, signerad.

  • 350 SEK
  • (1 bud)
  • 44 minuter kvar

Speglar

SPEGEL, nr 1402, Glas & Trä, omkring 1900-talets mitt.

  • 550 SEK
  • (6 bud)
  • 46 minuter kvar

Fickur & Stoppur

FICKUR, Minerva, med CHATELAINE, 18k guld. Totalvikt ca 55 gram.

  • 5652 SEK
  • (12 bud)
  • 48 minuter kvar

Måleri

ERIC LUNDGREN. Göteborgs hamn, olja på duk, signerad.

  • 1000 SEK
  • (13 bud)
  • 50 minuter kvar

Europeiskt

URNA, porslin, 1800/1900-tal.

  • 350 SEK
  • (1 bud)
  • 52 minuter kvar

Måleri

WALENTY WROBLEWSKI. "Bez tutulu", akryl på duk, signerad och daterad 1993.

  • 650 SEK
  • (7 bud)
  • 54 minuter kvar

Mattor

MATTA, Kirman Lavar. 240x148 cm.

  • 3700 SEK
  • (16 bud)
  • 58 minuter kvar

Skålar & Skrin

LÅDA MED SKJUTLOCK, 1800-tal.

  • 600 SEK
  • (6 bud)

Grafik

ANTHONY STRÜWER. Blomster i form av fiol, delvis handkolorerat färglitografi, signerad, Épreuve d'artiste.

  • 350 SEK
  • (1 bud)
  • 2 minuter kvar

Silver

DRYCKESKANNA, sterlingsilver, London 1771-72. Vikt ca 735 gram.

  • 6000 SEK
  • (6 bud)
  • 4 minuter kvar

Bord

SOFF/MATSALSBORD, HMB Möbler, Rörvik, 1900-talets mitt.

  • 450 SEK
  • (3 bud)
  • 7 minuter kvar
Se alla våra auktioner här