fbpx

Current auctions

See all auctions here
1 24

Vintagekläder & Accessoarer

PENNOR, 6 st, reservoirpennor, kulspetspennor och blyertspennor, bl.a. Tintenkuli och Eversharp.

  • 600 SEK
  • (6 bids)
  • 4 minutes left

Orientaliskt

BOJAN samt LOCK, porslin, Kina, 1800/1900-tal.

  • 850 SEK
  • (4 bids)
  • 6 minutes left

Väggur

VÄGGUR, Lenzkirch, renässansstil, 1900-talets tidigare hälft.

  • 8725 SEK
  • (15 bids)
  • 8 minutes left

Taklampor

TAKLAMPA/LJUSKRONA, Fagerhults belysning.

  • 400 SEK
  • (2 bids)
  • 10 minutes left

Övrigt

DALAHÄSTAR, 2 stycken, trä, 1800/1900-tal.

  • 400 SEK
  • (2 bids)
  • 13 minutes left

Grafik

EVA ZETTERVALL. 2 st, färglitografier, signerade och numrerade 89/250 respektive 136/250.

  • 400 SEK
  • (2 bids)
  • 15 minutes left

Övrigt

RAY STALJE. Ca 150 st, skisser, förlagor och bilder, varierande tekniker på papper, flertalet signerade och daterade.

  • 700 SEK
  • (3 bids)
  • 17 minutes left

Måleri

ERIK FAGERSTRÖM. Figurscen, olja på duk, efter G von Cederström, signerad.

  • 1200 SEK
  • (5 bids)
  • 21 minutes left

Måleri

ALBERT ENGSTRÖM. Modellstudie, blandteknik, signerad.

  • 450 SEK
  • (3 bids)
  • 23 minutes left

Måleri

FOLKE ÖSTRÖM. Fiskebåt i hamn, olja på duk, signerad.

  • 700 SEK
  • (1 bids)
  • 25 minutes left

Måleri

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Damporträtt, olja på duk, signerad.

  • 1327 SEK
  • (17 bids)
  • 28 minutes left

Textil

ANNA-GRETA SJÖQVIST. Bonad, signerad AGS.

  • (No bids)
  • 30 minutes left

Mattor

MATTA, orientalisk. 195x143 cm.

  • 650 SEK
  • (7 bids)
  • 32 minutes left

Måleri

TAGE GAVIK. "Ankargatan Majorna", olja på duk, signerad.

  • 350 SEK
  • (1 bids)
  • 34 minutes left

Speglar

SPEGEL, nr 1402, Glas & Trä, omkring 1900-talets mitt.

  • 550 SEK
  • (6 bids)
  • 36 minutes left

Fickur & Stoppur

FICKUR, Minerva, med CHATELAINE, 18k guld. Totalvikt ca 55 gram.

  • 5652 SEK
  • (12 bids)
  • 38 minutes left

Måleri

ERIC LUNDGREN. Göteborgs hamn, olja på duk, signerad.

  • 1000 SEK
  • (13 bids)
  • 40 minutes left

Europeiskt

URNA, porslin, 1800/1900-tal.

  • 350 SEK
  • (1 bids)
  • 42 minutes left

Måleri

WALENTY WROBLEWSKI. "Bez tutulu", akryl på duk, signerad och daterad 1993.

  • 650 SEK
  • (7 bids)
  • 44 minutes left

Mattor

MATTA, Kirman Lavar. 240x148 cm.

  • 3700 SEK
  • (16 bids)
  • 48 minutes left

Skålar & Skrin

LÅDA MED SKJUTLOCK, 1800-tal.

  • 600 SEK
  • (6 bids)
  • 50 minutes left

Grafik

ANTHONY STRÜWER. Blomster i form av fiol, delvis handkolorerat färglitografi, signerad, Épreuve d'artiste.

  • 350 SEK
  • (1 bids)
  • 52 minutes left

Silver

DRYCKESKANNA, sterlingsilver, London 1771-72. Vikt ca 735 gram.

  • 6000 SEK
  • (6 bids)
  • 54 minutes left

Bord

SOFF/MATSALSBORD, HMB Möbler, Rörvik, 1900-talets mitt.

  • 500 SEK
  • (4 bids)
  • 57 minutes left
See all our auctions here