fbpx

Current auctions

See all auctions here
1 24

MAN RAY. 5 st, ur serien "les Anatomes", akvatint, sign o numr 15/25.

  • 7127 SEK
  • (11 bids)
  • 16 minutes left

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, komposition, blandteknik, signerad och daterad -86.

  • 350 SEK
  • (1 bids)
  • 18 minutes left

CARL-HARRY STÅLHANE & GUNNAR NYLUND. Skål samt hänkelvas, stengods, Rörstrand.

  • 1400 SEK
  • (16 bids)
  • 20 minutes left

MATILDA LEHVONEN. "Röd drake", grafiskt blad / digitaltryck, signerad och numrerad 35/100.

  • 1900 SEK
  • (5 bids)
  • 16 minutes left

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvareller, 2 st, monogramsignerade.

  • (No bids)
  • 18 minutes left

SVEN X:ET ERIXSON. Ur väggmålningen Arbetarnas kamp, olja på pannå, (nr 9).

  • 3700 SEK
  • (13 bids)
  • 20 minutes left

PAUL PETERSÉN. Båtar vid sjökant, olja på duk, signerad och daterad -53.

  • 700 SEK
  • (10 bids)
  • 2 hours left

OLLE NYMAN. Landskap, akvarell, signerad.

  • 900 SEK
  • (4 bids)
  • 2 hours left

LARS NORRMAN. Dansös. Färglitografi, signerad och numrerad.

  • 600 SEK
  • (2 bids)
  • 2 hours left

JOSEF KOWNER. Blomsterstilleben med citroner, akvarell, signerad och daterad -51.

  • (No bids)
  • 3 hours left

ERIC LUNDGREN. Hamnmotiv, olja på duk, signerad.

  • 400 SEK
  • (2 bids)
  • 3 hours left

LJUSSTAKAR, 3 st, "Taserudsstaken", 1900 tal.

  • 650 SEK
  • (7 bids)
  • 3 hours left

UNO VALLMAN. Grenverk, olja på pannå, signerad och daterad 1961.

  • 3200 SEK
  • (18 bids)
  • 3 hours left

KARIN TYREFORS. Taklampa, "Ufo" Ateljé lyktan, Åhus.

  • 750 SEK
  • (6 bids)
  • 3 hours left

SALVADOR DALÍ. Efter. Kakelplattor, 6 st, lergods, Spanien, 1900-talets andra hälft.

  • 1400 SEK
  • (5 bids)
  • 3 hours left

RING och ÖRHÄNGEN, silver med stenar, Cecilia Johansson för Karl Ingemar Johansson, Göteborg 1977 och 1972.

  • 710 SEK
  • (6 bids)
  • 3 hours left

UNO VALLMAN. Bergstoppar, olja på duk, signerad och daterad 1953.

  • 1700 SEK
  • (13 bids)
  • 4 hours left

BIRGER SIMONSSON. Rumsinteriör, olja på pannå, signerad.

  • 555 SEK
  • (2 bids)
  • 4 hours left

PER MEDSTRAND. Etsningar, 2 st samramade, signerad och daterad 82.

  • (No bids)
  • 4 hours left

COLLIER, sterling silver, Karl Laine, Finland.

  • 500 SEK
  • (4 bids)
  • 4 hours left

GUNNAR NYLUND. Bordslampa, "Chamotte", s.k igelkott, stengods, Rörstrand.

  • 2659 SEK
  • (18 bids)
  • 5 hours left

GUNNAR NYLUND. Vas, s.k igelkottvas, "Chamotte", stengods, Rörstrand.

  • 3208 SEK
  • (15 bids)
  • 5 hours left

COLLIER och ARMSMYCKE, sterling silver med bergskristall, Karl Laine, Finland.

  • 356 SEK
  • (1 bids)
  • 5 hours left

LJUSSTAKAR, ett par, silver, Göteborg 1970.

  • 1000 SEK
  • (3 bids)
  • 6 hours left
See all our auctions here