Current auctions

See all auctions here
1 24

Silver

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, GAB, Stockholm 1945, vikt ca 365 gram.

  • 1500 SEK
  • (11 bids)
  • 11 hours left

Silver

FAT, 3 st, silver, Sverige, 1900-talets första hälft.

  • 3201 SEK
  • (3 bids)
  • 11 hours left

Europeiskt

CARL-HARRY STÅLHANE. Miniatyrvaser 3 st, stengods, Rörstrand.

  • 1313 SEK
  • (19 bids)
  • 11 hours left

Bordslampor

BORDSLAMPA, tenn, Jugend, Olof Ahlberg, signerad. 1900-talets tidigare kvartal.

  • 700 SEK
  • (8 bids)
  • 11 hours left

Övrigt

HELÈN KRANTZ, skål, glas, Orrefors, signerad, unik.

  • 1000 SEK
  • (2 bids)
  • 12 hours left

Europeiskt

STIG LINDBERG. Miniatyrer, 5 st, stengods, signerade, Gustavsberg studio.

  • 3617 SEK
  • (28 bids)
  • 12 hours left

Bordslampor

BORDSLAMPA, troligtvis Halvar Frisendahl, brons, jugend. 1900-talets tidigare kvartal.

  • 1600 SEK
  • (17 bids)
  • 12 hours left

Skulptur

STANISLAW WYSOCKI. Skulptur, brons, signerad Stan Wys, numrerad 14/21 och daterad 2010.

  • 3400 SEK
  • (19 bids)
  • 13 hours left

Europeiskt

ERICH OCH INGRID TRILLER. Tobo, vas, stengods, signerad.

  • 652 SEK
  • (8 bids)
  • 13 hours left

Bordslampor

BORDSLAMPA, brons, Jugend, troligtvis Böhlmarks, 1900-talets tidigare kvartal.

  • 650 SEK
  • (7 bids)
  • 13 hours left

Golvlampor

GOLVLAMPA, fotogen, mässing och glaskupa.

  • 400 SEK
  • (2 bids)
  • 14 hours left

Grafik

BENGT LINDSTRÖM. Carborundumtryck, signerad och numrerad E.A 1/10.

  • 400 SEK
  • (2 bids)
  • 14 hours left

Måleri

TORSTEN OLSSON. Komposition, olja på pannå, signerad.

  • 1200 SEK
  • (4 bids)
  • 14 hours left

Mattor

MATTA, slätväv, 264 x 79 cm.

  • 1400 SEK
  • (8 bids)
  • 14 hours left

Övrigt

BONBONJÄRER, 2 st, glas, Sandvik och Reijmyre glasbruk.

  • 500 SEK
  • (4 bids)
  • 14 hours left

Måleri

ÅKE NILSSON. "Buteljen I", olja på duk, signerad.

  • 400 SEK
  • (2 bids)
  • 14 hours left

Övriga metallföremål

SMYCKESKRIN, vit/gulmetall, Erhard & Söhne, Tyskland.

  • 1200 SEK
  • (6 bids)
  • 14 hours left

Orientaliskt

SMÖRASKAR, ett par, porslin, Japan, Kutani, 1900-tal.

  • 400 SEK
  • (2 bids)
  • 14 hours left

Grafik

SKEPPSSLAG, Etsning, Robert pollard.

  • 600 SEK
  • (6 bids)
  • 14 hours left

Orientaliskt

VASER, ett par, porslin, Japan, 1800-tal.

  • (No bids)
  • 14 hours left

Skulptur

ÖRJAN SANDENOR. skulptur, sten, monogramsignerad samt OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, Byst, keramik, signerad MR 1964.

  • 900 SEK
  • (12 bids)
  • 14 hours left

Övrigt

VASER 2 st, glas, troligtvis LOETZ. Ca 1900.

  • 1000 SEK
  • (1 bids)
  • 14 hours left

Måleri

GEORGE BOYLE, landskap, olja på pannå, signerad.

  • 500 SEK
  • (1 bids)
  • 14 hours left

Europeiskt

STIG LINDBERG, dubbelkanna, fajans.

  • 1700 SEK
  • (21 bids)
  • 14 hours left
See all our auctions here