fbpx

30 November

Kurs: Svenska mattor – en skattkista

Read more

Svenska mattor från 1900-talet är idag eftertraktat i stora delar av världen. Kvällen ägnas åt de mönsterskapare som har haft stor betydelse för den svenska textilkonstens utveckling under förra århundradet. Namn som Märta Måås-Fjetterström och Agda Österberg är givna inslag. Välkomna till en kvällsföreläsning fylld av mönster, färger och spännande historik samtidigt som vi njuter av kanapéer från Ankarsmedjan Social.

Boka din plats här…

  • Where: Banehagsgatan 20
  • When: 30 November

26 October

Kurs: Svensk möbeldesign

Read more

Kliv ombord på en resa som tar oss 100 år genom den svenska möbelhistorien. Vi börjar i oskariansk pompa och via de mest skiftande hållplatser färdas vi ända fram till postmodernismens tokigheter. Av klassikerna möter vi Yngve Ekströms Lamino, Carl Malmstens lagom moderna stoppmöbler och Bruno Mathssons sittkurvor i böjträ och snö. Vi tittar också närmare på Cavelli – en nyupptäckt klassiker och världens dyraste IKEA-möbel. Och sist men inte minst lär vi känna några av alla de bortglömda modeller som i tysthet försvann. Somliga var storsäljare, andra rubrikskapare och några blott dagsländor. Under denna oktoberkväll dammas de av.

Boka din plats…

  • Where: Banehagsgatan 20
  • When: 26 October

28 September

Kurs: Kvinnliga Modernister

Read more

Upptäck de kvinnliga modernisterna som var verksamma under 1900-talets början. Vilka var de svenska kvinnorna och hur såg deras produktion ut? Vi tittar på hur konstlivet såg ut under perioden och kvinnornas förutsättningar som utövande konstnärer. Välkommen på en kvällsföreläsning där vi möter många spännande namn som Sigrid Hjertén, Siri Derkert och Hilma af Klint samtidigt som vi njuter av kanapéer från våra vänner på Ankarsmedjan Social.

Boka din plats här…

  • Where: Banehagsgatan 20
  • When: 28 September

16 September

Specialauktion: Göran Zachrisson

Read more

Göran Zachrisson har gått ur tiden. Göran hade stil, han visste var han stod och han visste allt. Hans förtjänst består i att han utan tvekan är en av de personer som gjort mest för svensk golf genom tiderna och spelar därmed i samma liga som Tumba, Sörenstam och Stensson. Även om hans röst förgyllt ett antal sportsändningar så är det främst golfen man förknippar honom med. Hans helt unika förmåga att berätta en historia har flera gånger gjort att man glömt spelet och bara fängslats av hans röst. Nu finns det en möjlighet att få ta del av denna gentlemans golfsaker och garderob, detta då Göteborgs Auktionsverk hjälper hans familj att i Görans namn ytterligare bidra till svensk golfs framtid. Förtjänsten från auktionerna går till Golfmuseet i Landskrona och till juniorsatsningen på Djursholms Golfklubb. Kort och gott hälften till dåtiden och hälften till framtiden. Precis så som Göran var och skulle vilja haft det. Auktionen hos Göteborgs Auktionsverk startar den 16 september och avslutas den 25 september.

Text av Olof Nithenius Foto Fam. Zachrisson

  • Where: Online
  • When: 16 September

16 September

Specialauktion: Vintage och pre-owned

Read more
Höstens vintageauktion bjuder på allt från namnkunniga väskmodeller från Louis Vuitton
till moderna klassiker från Acne Studios. Bland de textila produkterna hittas
bland annat en cape från Sveriges första haute couture-ateljé Augusta Lundin.
Auktionen publiceras den 16 september och klubbas den 25 september.​
  • Where: Online
  • When: 16 September

15 September

BATES "invest in me"

Read more

Vi har nöjet att få presentera delar ur galleristen, konstnären och entreprenören Viktor Byhrs konstsamling. Verken som visas är ett urval från hans galleri, Urban Artroom 1209, där möten mellan olika uttryck och former vilar på kulturyttringar från stadens möjligheter och begränsningar. Konstverk av Amara Por Dios, Viktor Palm och Bates med flera kommer att visas och vara till försäljning i våra lokaler på Banehagsgatan 20 från 15 september till 26 september. Varmt välkomna!​

  • Where: Banehagsgatan 20
  • When: 15 September

22 June

Specialauktion: Stig Lindberg

  • Where: Online
  • When: 22 June

10 June

Specialauktion: Luxus

Read more
19 JUN 2022 · GÖTEBORGS AUKTIONSVERK

Göteborgs Auktionsverk kan som allra första auktionshus presentera en större samling lampor från LUXUS!
Allt började en gång i tiden i Bjärnum där Uno och Östen Kristiansson växte upp bland möbelfabriker. I tidig ålder följde de med till faderns snickeri. Om somrarna spikade de emballage, sprang ärenden och såg på när den danske arkitekten Pedersen arbetade i fabrikens ritkontor.
Men kriget kom och sen branden som tog hela fabriken. De båda bröderna vidareutbildade sig på varsina håll, gjorde praktik här och var innan LUXUS första katalogblad, handtecknat och ljuskopierat, färdigställdes år 1950. Sen gick allt snabbt. Med vitt opalglas i olika former i kombination med stativ och lamparmar i ek och teak tog den lilla firman marknaden med storm. Därpå följde akrylplasten, ett slagtåligt material som under 1950-talet blev enormt populärt på den europeiska belysningsmarknaden. Det var också under denna tid LUXUS utvecklade TEXOLUX-skärmen som kom att prägla en ytterligt stor mängd lampor från fabriken under många år. Mot slutet av 1960-talet riktades verksamheten in mot den expanderande offentliga sektorn. Skolor, kyrkor, församlingshem och hotell beställde LUXUS-lampor i stor omfattning. Modeller som CYLINDUS, ARKITEKTURA, SKULPTURA och GLOBO RING såg dagens ljus. I samband med oljekrisen ställdes tillverkningen om mot allt energisnålare lampor. I 1980-talets starka ekonomi fortsatte LUXUS att leverera modeller till offentlig miljö. Många var de daghem som då lystes upp av modellerna PLAFO, MYCO och DISKUS RING.
I denna unika samling som nu utauktioneras av Göteborgs Auktionsverk återfinns flera av fabrikens storsäljare. Men också ett flertal modeller som är närmast hopplöst sällsynta på marknaden. Till dessa hör en 68 cm hög golvlampa ur CYLINDUS SKULPTURA-serien, bordslampa Nr 191, formgiven av Timo Sarpaneva och blåst i träform i Iittalas ugnar samt ett par synnerligen ovanliga golvlampor i mörk jakaranda.
Gemensamt för lamporna som ingår i temat LUXUS är det exemplariska skick – flera av dem kommer här i originalförpackning – de presenteras i. Missa inte detta unika tillfälle att närmare bekanta er med en av efterkrigstidens mest betydelsefulla svenska lamptillverkare.
Välkomna!

  • Where: Online
  • When: 10 June

5 June

Vårens Kvalitetsauktion 5 juni

Read more
Kvalitetsauktion Säsongens utvalda vår 2022, söndag 5 juni 2022 kl. 12:00.
Journummer under dagen: +46 (0)707 904 720Det är en katalog med stor spännvidd som bjuder på holländskt måleri från tidigt 1700-tal till dansk 1900-tals design och exklusiva smycken. Katalogen erbjuder två fina samlingar av unika verk, en med gouacher signerade Ivar Arosenius från tidigt 1900-tal och en med stengodsföremål av den fantasifulla formgivaren Stig Lindberg på Gustavsbergs studio från 1960-talet. Lundasmeden Wiwen Nilsson är representerad med både smycken och bestick i silver i nyskapande modernism.

AUKTIONEN

FÖLJ AUKTIONEN OCH BJUD LIVE FRÅN SÖNDAG 5 JUNI 2022

Visning från lördag 28 maj. Vi har öppet vardagar kl.13-17 och lördagar kl.11-15 samt auktionsdagen kl.11-12.

Vi kan även erbjuda enskild visning – anmälan till info@goteborgsauktionsverk.se eller på telefon 031-7047700.

Auktion söndag 5 juni med start kl 12.00.

  • Where: Banehagsgatan 20
  • When: 5 June

8 May

Auktion till förmån för Familjen Bursies Stiftelse

Read more

Göteborgs Auktionsverk har fått förtroende att sälja föremål till förmån för Familjen Bursies Stiftelse. Dess ändamål är att främja medicinsk forskning inom neurologiska sjukdomar, med inriktning i första hand mot Amyotrofisk lateralskleros (ALS) och i andra hand mot Multipel skleros (MS) och i tredje hand mot övriga neurologiska sjukdomar. Stiftelsen skall även främja rehabilitering och social hjälpverksamhet för personer som drabbats av neurologisk sjukdom, där verksamheten vid Neuroförbundet i Göteborg prioriteras. Katalogen bjuder på över 220 nummer i olika kategorier, från konst och antikviteter till smycken och silver. Välkommen att botanisera bland ett stort och varierat utbud av spännande samlarföremål där behållningen går till ett livsviktigt syfte.

Till auktionen…

  • Where: Online
  • When: 8 May

1 May

Specialauktion: Vintage & pre-owned

Read more

Säsongens Pre-owned Luxury auktion

Katalogen publiceras den 22 april och auktionen klubbas online den 1 maj.

  • Where: Banehagsgatan 20
  • When: 1 May

10 April

Välgörenhetsauktion för Drottning Silvias barnsjukhus

Read more

I samband med Tamros 100-årsfirande lyfter de en av sina mest betydande hjärtefrågor och vill bidra till Insamlingsstiftelsen för Drottning Silvias barnsjukhus.

Under sin långa historia har de förvärvat konst, som Göteborgs Auktionsverk nu har nöjet att bjuda ut på auktion. Intäkterna går oavkortat till Insamlingsstiftelsen för drottning Silvias barnsjukhus och köparprovisionen är därför borttagen. Bland konstnärerna bakom verken döljer sig bland andra Bertil Vallien, Ernst Billgren och Claes Hake. Tillsammans har vi en möjlighet att förbättra och främja en organisation som är avgörande för sjuka barn och deras familjer. Välkommen att botanisera bland auktionens 50 utrop som klubbas den 10 april.

Till Auktionen…

  • Where: Banehagsgatan 20
  • When: 10 April

14 March

Vi har flyttat

Read more

Göteborgs Auktionsverk utvecklar verksamheten och från och med 14 mars finns vi på Banehagsgatan 20 för inlämning och visning.

I kulturfastigheten i Klippan kan nya möjligheter skapas i en historisk miljö – en mötesplats för framtidens auktioner och kulturevent. Genom lokal- bytet förankras Auktionsverkets långa historia i staden. Läs mer…

  • Where: Banehagsgatan 20
  • When: 14 March

11 February

Specialauktion: Herman Fogelin

Read more

Göteborgs Auktionsverk har åter äran att presentera en samling av keramiska verk, skisser och akvareller signerade konstnären Herman Fogelin. Med sitt lekfulla skapande och sin unika bildvärld gav han uttryck för ett berättande att fritt tolkas av betraktaren. Klassiska, rena och jämna former täcks av färgrika och sinnrika dekorer. Han behandlade materialet utan begränsningar och lät influenser från forntida kulturer möta nutidens mönster i personliga uttryck. Maximalisten Herman lät hellre keramiken vara något sned än rak med ytan dekorerad av böljande linjer, prickar och ränder – en dekor som andas glädje och kreativitet.

Bruksgods samsas med konstgods och utbudet spänner över hela Hermans långa skapande karriär. Flera verk kan följas från skiss till färdig produkt. Välkommen att botanisera bland auktionens 66 uttrycksfulla och säregna utrop av skulpturer, fat, koppar, ägg, pokaler, skålar, skisser och tyg.

Till auktionen…

  • Where: Online
  • When: 11 February

5 December

Höstens Kvalitetsauktion

Read more

Se slutresultaten här…

Det är dags att presentera höstens höjdpunkt, Kvalitetsauktionen Säsongens utvalda på Göteborgs Auktionsverk.

Katalogen bjuder på en fin blandning av modern och klassisk konst och design. Våra Göteborgskolorister är som alltid representerade med flera verk. Stadens historia med Ostindiska Kompaniet och handeln med Kina syns i motiven på flera konstverk med vyer från hamnarna i Kanton på 17-och 1800-talen. För den som är intresserad av silver har vi flera föremål från designfirman Georg Jensen i Danmark. Många fler spännande samlarobjekt finns att upptäcka i vårt utbud.

Mycket nöje önskar vi på Göteborgs Auktionsverk!

TILL AUKTIONEN

FÖLJ AUKTIONEN OCH BJUD LIVE FRÅN SÖNDAG 5 DECEMBER 2021

Visning från lördag 27 november. Vi har öppet vardagar kl.13-17 och lördagar kl.11-15 samt auktionsdagen kl.11-12.

Auktion söndag 5 december med start kl. 12.00.

  • Where: Värmlandsgatan 2
  • When: 5 December, kl. 12:00

7 November

Read more

Efterfrågan på föremål med en historia är större än någonsin och just nu pågår inlämning till höstens Vintage och Pre-owned Luxury auktion.

Vi söker föremål från de stora modehusen såsom Dior, Hermès, Chanel, Comme des Garçons, Miu Miu, Cartier och Louis Vuitton. Vi tar gärna emot väskor, dam -och herrekipering, bijouterier, scarves och pennor.

Katalogen publiceras den 29 oktober och auktionen klubbas online den 7 november.

För värdering och inlämning kontakta oss på: info@goteborgsauktionsverk.se.

  • Where: Värmlandsgatan 2
  • When: 7 November

27 October

Höstens kurser

Read more

27/10 Göteborgskoloristerna (fullbokad)
Denna kväll ägnas helt åt färgen och dess lyrik. Vi går igenom en konstnärsgrupp som också är att betrakta som ett eget begrepp i konsthistorien – Göteborgskoloristerna. Hur såg konstlivet såg ut i staden vid tiden för deras storhet? Vi utforskar vad som inspirerade koloristerna och vilka spår de har lämnat till senare generationer. Fokus ligger på de fyra konstnärerna Ivan Ivarson, Inge Schiöler, Ragnar Sandberg och Åke Göransson.

Maria Öhman, chefsintendent

Anmäl dig här…

Plats: Göteborgs Auktionsverk, Värmlandsgatan 2, Göteborg
Datum & klockslag: Onsdagen den 27 oktober 18.00-19.30.
Pris: 350 SEK inkl. moms. Canapéer komponerade av Ulf Wagner ingår.

Vår Covid 19-policy: Göteborgs Auktionsverk följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer och kommer därför att begränsa antalet platser för att säkerställa lämpligt avstånd mellan deltagarna.

10/11 Jugend & Art Nouveau (fullbokad)

Välkommen till en kväll med slingrande växtornamentik, organiska former och böljande vågor. Det var nämligen detta formspråk som dominerade form och konsthantverk under perioden 1895-1915. Den nya konsten tog fart kring förra sekelskiftet med syfte att lyfta fram hantverkare och konstnärer och bryta med industrin och 1800-talets nystilar. Med inspiration från naturen skapades verk dekorerade av flora och fauna. Länderna i Europa benämnde samma period med olika namn och stilens uttryck varierar mellan nationerna. Vi tittar närmare på vad som karaktäriserar tiden och dess verksamma konstnärer.

Maria Öhman, chefsintendent

Datum & klockslag: Onsdagen den 10 november 18.00-19.30. Denna kurs är fullbokad.

  • Where: Värmlandsgatan 2
  • When: 27 October, kl. 18:00-19:30

6 June

Vårens Kvalitetsauktion
6 juni

Read more

Det lönar sig att sälja på Göteborgs Auktionsverk. Kvalitetsauktionen avslutade vårens säsong och klubbades på Nationaldagen med höga slutpriser som resultat. Intresset var stort från köpare och samlare både nationellt och internationellt. Målningen Röd julle, utförd av koloristen Ivan Ivarson på Stenungsön 1931 nådde hög höjd och såldes för 404 000 SEK inklusive avgifter. Se alla slutpriser här. Tack för en fin vårsäsong och Trevlig sommar!

Läs mer här…

  • Where: Värmlandsgatan 2
  • When: 6 June, kl. 12:00

2 May

En samling stengods

Read more

Bland de 63 olika auktionerna hittar du vaser, krus, miniatyrer, skålar och andra färgglada föremål i olika former från namn som Berndt Friberg, Stig Lindberg, Carl-Harry Stålhane, Gunnar Nylund med flera.

Auktionen klubbas online söndagen den 2 maj.

Till auktionen…

  • Where: Online
  • When: 2 May

11 April

Pre-owned Luxury

Read more

Efterfrågan på föremål med en historia är större än någonsin och just nu pågår vårens Vintage och Pre-owned Luxury auktion. Här kan du botanisera bland handväskor, scarves, skor, kläder och accessoarer.

Välkommen att utforska auktionen. Katalogen publiceras den 1 april och auktionen klubbas online söndagen den 11 april.

  • Where: Online
  • When: 11 April

28 March

Herman Fogelins spännande värld

Read more

Konstnären och keramikern Herman Fogelin (1947-2020) har haft stor betydelse för konsthantverket i Göteborg. Med sitt lekfulla skapande och unika bildvärld gav han publiken keramiska konstverk att förundras över, inspireras av och falla för. Han behandlade materialet utan begränsningar och lät influenser från forntida kulturer möta nutidens mönster i personliga uttryck. Herman studerade på Konstindustriskolan, nuvarande HDK, under mitten av 1970-talet för bland andra Carl-Harry Stålhane. Så småningom blev han även lärare på skolan och lotsade sina elever till en egen identitet i skapandet. För 40 år sedan var Herman med och startade Galleri Lerverk och blev där Hedersmedlem. Han har ställt ut sin keramik världen över och finns representerad inte bara på museer, utan också på offentliga platser i Göteborg såsom brandstationen i Gårda och i Lundbytunneln.

  • Where: Online
  • When: 28 March

7 March

En enastående myntsamling

Read more

Ta chansen att bjuda på en unik myntsamling som täcker i stort sett hela
den svenska regentlängden från Gustav Vasa och framåt. Varför inte göra ett nedslag i den svenska monarkins historia med ett mynt från 1632, året då Gustav II Adolf gick bort sig i Lützens dimmor? Eller skänka drottning Kristina en tanke med en riksdaler präglad
1654, året då hon abdikerade och konverterade till katolicismen? Och med en dukat från 1713 kan du fantisera om hur Karl XII skapade kalabalik i Bender.

Flera internationella mynt i samlingen speglar historien vidare, bland annat en Unite från James Stuart av Englands regeringstid. En 4 daler/10 franc minner om Danmarks kanske inte så välkända koloni i Västindien och en tetradrachma lämnar vittnesmål om Alexander
den stores desto mer berömda Makedonska rike.

26 feb- 7 mars

Plats: Online

Visning: vardagar 13-17, lördagar 11-15, Värmlandsgatan 2, Göteborg

För visning av fler än 10 mynt vänligen boka tid: info@goteborgsauktionsverk.se
Uppvisning av legitimation erfordras

  • Where: Online
  • When: 7 March

6 December

Höstens Kvalitetsauktion
6 december

Read more

söndag 6 december 2020 kl. 12:00

Katalogen bjuder på en fin blandning av nationell och internationell konst, design och föremål. Våra Göteborgskolorister är representerade med många verk, varav Inge Schiöler med sju stycken färgstarka och kraftfulla kompositioner. Den svensk-amerikanske konstnären Carl Oscar Borg visar skildringar från USA och ett unikt porträtt av Abraham Lincoln. Bland rariteterna finns en snusdosa i 18k guld och blå emalj tillverkad under empiretiden i Frankrike av Toussaint-François Pillieux (verksam 1786-1813). Många fler spännande samlarobjekt finns att upptäcka i vårt utbud. Mycket nöje önskar vi på Göteborgs Auktionsverk!

Visning från lördag 28 november. Vi har öppet vardagar kl.13-17 och lördagar kl.11-15 samt auktionsdagen kl.11-12.
Auktion söndag 6 december med start kl 12.00.

  • Where: Värmlandsgatan 2
  • When: 6 December

25 October

Specialauktion: Ian Rusth

Read more

Välkommen in i Ian Rusths lekfulla värld, där den skapande friheten väcker betraktarens fantasi och upptäckarlusta. Som en målande historieberättare bjuder han in till oväntade och drömska upplevelser. I kraftfull kolorit lyser figurerna i kontrast mot fonden ofta i samklang med den förgyllda färgen.

Flertalet detaljer återkommer i hans måleri såsom den röda hunden, regnbågar, flygande figurer och stegar. Kan någon av dem vara Ian själv? Alla tolkningar är upp till publiken själv att göra. Även ramarna är skapade av konstnären själv och listverken kan ofta härledas från olika hus i Göteborg, en förankring i stadens historia som en del av konstverken.

Vi är glada över att få presentera denna privatsamling som består av 42 verk i olika tekniker av Ian Rusth.
De spänner från 1970-talet till idag. Stig in i Paradiset!

Auktionen klubbas online den 25 oktober.

  • Where: Online
  • When: 25 October

18 October

Read more

Bland föremålen hittar du vackra väskor, skor och scarves från Hermès, Dior, Balenciaga, Longchamp och Louis Vuitton med flera.

Auktionen klubbas online söndagen den 18/10.

  • Where: Online
  • When: 18 October

26 July

Specialauktion: STAR WARS

Read more

A long time ago in a galaxy far, far away… Nu har vi på Göteborgs Auktionsverk en samling Star Wars ute till auktion. Här hittar du äldre figurer, rymdskepp, samlardockor och mycket mer. May the Force be with you. Klicka här för att komma till auktionen.

  • Where: Värmlandsgatan 2
  • When: 26 July

12 June

En samling äldre armbandsur

Read more

Just nu hittar ni en samling äldre armbandsur på auktion. Här finns Rolex, Omega, Breitling med flera. Auktionen avslutas på söndag. Välkomna!

Till auktionen…

  • Where: Online
  • When: 12 June

12 June

Fonografer och grammofoner

Read more

Nu har vi en auktion med en samling av fonografer och grammofoner. Här kan du även hitta tillbehör som fonografrullar och stift. Eller varför inte en resegrammofon att ta med på semestern. Auktionen avslutas söndag 21 Juni.

Till auktionen…

  • Where: Online
  • When: 12 June

7 June

Vårens Kvalitetsauktion 7 juni

Read more

SÄSONGENS UTVALDA VÅREN 2020
Göteborgs Auktionsverks kvalitetsauktion den 7 juni

Katalogen bjuder på en härlig blandning av spännande föremål. För en samlare av Göteborgskolorister finns många konstverk att välja mellan. Ivan Ivarson, Inge Schiöler, Ragnar Sandberg och Åke Göransson är alla representerade med färgstarka målningar. Bland rariterna finns en Panagia tillverkad i Moskva omkring år 1900 och buren av Alexander Paulus (1872-1953), Metropolit i Estland. Många fler intressanta objekt finns att upptäcka i vårt utbud. Mycket nöje önskar vi på Göteborgs Auktionsverk!

Visning 2 juni – 6 juni vardagar kl.13-17 och lördagar kl.11-15 samt auktionsdagen kl.11-12.
Auktion söndagen 7 juni med start kl 12.00.

Journummer under dagen 0707-904720.

På grund av det rådande läget gäller inför vårens auktion, i enlighet med Folkhälsomyndighetens rekommendationer, följande: Uppvisar du minsta sjukdomssymptom ska du avstå besök.

Vänligen observera att vi kommer endast att släppa in ett begränsat antal besökare i lokalen. Du måste alltså vara beredd på att viss väntetid kan förekomma.

Vi vill vänligen uppmana er att i största möjliga utsträckning delta online eller via telefon.
Auktionen kommer att genomföras med begränsat antal budgivare i salen – men obegränsat online.

FÖLJ AUKTIONEN OCH BJUD LIVE FRÅN SÖNDAG 7 JUNI 2020

KATALOG (PDF)

KATALOG MED BILDER (PDF)

  • Where: Värmlandsgatan 2
  • When: 7 June

10 May

Specialauktion: Göteborg, kusten & sjöfarten

Read more

I en specialauktion tillägnad Göteborg och Bohuslän får du nu chansen att köpa konst, konsthantverk och föremål med anknytning till västkusten, och som speglar dess sjöfart, handel och historia. Auktionen innehåller även en stor samling nautica från en privatsamlare. Till auktionen!

  • Where: Online
  • When: 10 May

29 March

Read more

Bland de 150 föremålen hittar du vackra väskor, skor och scarves från Hermès, Dior, Gucci, Louis Vuitton och Bottega Veneta med flera.

Auktionen klubbas online söndagen den 29/3. Välkommen att botanisera i vår digitala katalog eller i vårt showroom på Värmlandsgatan 2!

  • Where: Online
  • When: 29 March

19 February

Vårens kurser

Read more

Vårens kurser presenteras i samarbete med våra vänner på Sjömagasinet.
Onsdagar Kl.18.00-19.30 på Värmlandsgatan 2.

Du anmäler dig genom att boka via e-post till kurser@goteborgsauktionsverk.se.
I bokningsbekräftelsen får du betalningsuppgifter. Anmälan är bindande. Kostnaden är 310 SEK/kurs inklusive kanapéer från Sjömagasinet.

19/2 Svensk keramik (fullbokad)

Keramik återfinns i olika former, färger och uttryck i varje hem. Hur ser Sveriges senare keramiska historia ut? Vilka fabriker och konstnärer var verksamma? Lär dig skilja på olika material och möt en intressant och spännande svensk kulturhistoria från 1700-talet till idag.

Maria Öhman, chefsintendent

26/2 Vårda dina antikviteter

Under den här föreläsningen får du tips och råd om hur du bäst vårdar dina äldre antikviteter, men även nyare designfynd i olika material. Kan det ekonomiska värdet påverkas om föremålet förändras mycket från ursprungsskicket? Vi går även igenom vad du kan göra själv och vad som bör överlåtas till en specialist.

Peder Lamm, antikexpert

4/3 Skimrande pärlor (fullbokad)

Vi kommer under kvällens gång att gå igenom pärlans mångtusenåriga historia som lyxvara, mytbildare och symbolbärare inom olika kulturer och tidsperioder. Vi reder också ut den brokiga floran av olika pärlsorter och simulanter som finns på marknaden idag och hur man med enkla medel skiljer dem åt.

Peder Lamm, antikexpert och Maria Ylander, specialist smycken

11/3 Art déco (fullbokad)

Upptäck skönheter från Art décoperioden, den mest distinkta och eleganta internationella mellankrigsstilen. Vi fördjupar oss även i den inhemska stilen Swedish Grace som utvecklades under 1920-talet.

Maria Öhman, chefsintendent

18/3 Det dukade bordet (inställd)

Intresset för dukade festbord är större än någonsin och vi bjuder därför in till en historisk exposé av olika dukningar och serveringssätt. Servettbrytningar samsas med glas, karotter och silver på de mest uppseendeväckande sätt. Njut av vackra bord och dess föremål under kvällen.

Peder Lamm, antikexpert

25/3 Kandinsky och Sverige (inställd)

Konstnären och teoretikern Wassily Kandinsky har en betydande roll inom den moderna konsten. Han vistades i Stockholm 1915-16 och ställde ut ett flertal banbrytande abstrakta verk. Vi tittar närmare på en av 1900-talets största konstnärskap och de avtryck han har gjort i Sverige.

Maria Öhman, chefsintendent

  • Where: Värmlandsgatan 2
  • When: 19 February, kl. 18:00-19:30