Våra kunder söker konst från Göteborgskoloristerna

Har du konst av Göteborgskoloristerna som du önskar sälja? Kontakta Maria Öhman via telefon 0734 606 191, mejl maria.ohman@goteborgsauktionsverk.se eller fyll i formuläret nedan.

Göteborgskoloristerna har en hög efterfrågan bland Göteborgs Auktionsverks kunder och är åtråvärda klassiker både i hem och på museum.

Till Göteborgskoloristerna räknas Åke Göransson, Ivan Ivarson, Ragnar Sandberg och Inge Schiöler. Även fler Valandsstudenter hör samman med gruppen, som Inga Englund-Kihlman, David Larsson, Karin Parrow, Folke Andréasson, Erling Ärlingsson och Elvine Osterman.

Göteborgs Auktionsverks värderare Maria Öhman har expertis inom Göteborgskoloristerna och vägleder dig till en trygg försäljning. Vi välkomnar verk i pastell, akvarell, olja, litografier samt övriga typer av tekniker.

Värderingsförfrågan

För att vi skall kunna göra en så bra värdering som möjligt så ta gärna flera högupplösta bilder och skriv ner mått och skick på föremålen.

(Obligatoriskt)” anger obligatoriska fält

Dra filer hit eller
Max filstorlek: 200 MB.

    Ett urval av tidigare sålda föremål

    INGE SCHIÖLER. ”Blek sol”. Såld för 300 000 kr.
    RAGNAR SANDBERG ”Bageriet”. Såld för 150 000 kr.
    Ivan Ivarson. ””Röd julle””. Såld för 330 000 kr.

    Öppettider

    Vardagar 13:00 – 15:00
    Lör – Sön, stängt.

    Telefontider

    Måndag-Torsdag 09:00 – 17:00
    Lunchstängt 12:00 – 13:00
    Fredag 09:00 – 15:00

    Kontakta oss

    Telefon: 031-704 77 00
    info@goteborgsauktionsverk.se

    Adress

    Banehagsgatan 20
    414 51 Göteborg

    Postadress: Box 7063,
    402 32 Göteborg
    Organisationsnummer: 556587-9706