Våra kunder söker möbler

Har du möbler som du önskar sälja? Kontakta oss via telefon 031-704 77 00, mejl info@goteborgsauktionsverk.se eller genom att fylla i formuläret nedan. Vi välkomnar framförallt möbler från 50-talet och framåt.

Det är hög efterfrågan på fåtöljer, soffbord, sidobord och stolar av god kvalitet. Populära formgivare är bland annat Axel Einar Hjorth, Josef Frank, Arne Jacobsen, Bruno Mathsson och Hans J. Wegner.

Göteborgs Auktionsverk har expertis inom modern design. Vi erbjuder fri värdering och vägleder dig till en trygg försäljning.

Värderingsförfrågan

För att vi skall kunna göra en så bra värdering som möjligt så ta gärna flera högupplösta bilder och skriv ner mått och skick på föremålen.

(Obligatoriskt)” anger obligatoriska fält

Dra filer hit eller
Max filstorlek: 200 MB.

    Exempel på tidigare sålda föremål

    Bruno Mathsson. ”Mimat”. Sålt för 14 500 kr.
    Hans J Wegner. ”Bamse”. Sålt för 47 000 kr.
    Arne Jacobsen. ”Ägget”, för Fritz Hansen. Såld för 27 600 kr.

    Öppettider

    Måndag 13:00 – 19:00
    Tisdag-Torsdag 13:00 – 17:00
    Fredag-Lördag 11:00 – 15:00
    Vardag före helgdag 11:00 – 13:00
    Söndag och helgdag, stängt.

    Telefontider

    Måndag-Torsdag 09:00 – 17:00
    Lunchstängt 12:00 – 13:00
    Fredag 09:00 – 15:00

    Kontakta oss

    Telefon: 031-704 77 00
    info@goteborgsauktionsverk.se

    Adress

    Banehagsgatan 20
    414 51 Göteborg

    Postadress: Box 7063,
    402 32 Göteborg
    Organisationsnummer: 556587-9706