BÅTMODELL, ”Oscar II”, Bengt Pettersson 1995, såld för 16 600 kr. GALJONSFIGUR, 19/2000-tal, skulpterat trä, såld för 5 376 kr. DYKARHJÄLM, Siebe, såld för 28 800 kr.

Nautika och ostindia sökes

Har du nautika eller ostindia som du önskar sälja? Kontakta oss via telefon 031-704 77 00, mejl info@goteborgsauktionsverk.se eller fyll i formuläret nedan.

Göteborgs Auktionsverk välkomnar föremål kopplat till Ostindiska kompaniet och Göteborg som hamnstad. Exempel på föremål är konst, kompaniporslin, modeller, skeppsföremål och övriga objekt med nautiskt tema.

Vi erbjuder fri värdering och vägleder dig till en trygg försäljning.

Värderingsförfrågan

För att vi skall kunna göra en så bra värdering som möjligt så ta gärna flera högupplösta bilder och skriv ner mått och skick på föremålen.

(Obligatoriskt)” anger obligatoriska fält

Dra filer hit eller
Max filstorlek: 200 MB.

    Föremål från tidigare auktioner med tema Nautika och Ostindia

    DJUPA FAT, Kina. Såld för 4 441 kr.
    JAN FALKMAN. ”Åskmoln”. Olja på duk. Såld för 23 000 kr.
    FLÖTEN, 10 st. Såld för 4 300 kr.

    Öppettider

    Måndag 13:00 – 19:00
    Tisdag-Torsdag 13:00 – 17:00
    Fredag-Lördag 11:00 – 15:00
    Vardag före helgdag 11:00 – 13:00
    Söndag och helgdag, stängt.

    Telefontider

    Måndag-Torsdag 09:00 – 17:00
    Lunchstängt 12:00 – 13:00
    Fredag 09:00 – 15:00

    Kontakta oss

    Telefon: 031-704 77 00
    info@goteborgsauktionsverk.se

    Adress

    Banehagsgatan 20
    414 51 Göteborg

    Postadress: Box 7063,
    402 32 Göteborg
    Organisationsnummer: 556587-9706